Jak se připravit na dálkový trek

Vícedenní trek může být úžasným dobrodružstvím. Tento článek se zaměřuje na různé aspekty přípravy, od fyzické a psychické přípravy přes výběr vybavení až po plánování trasy a znalostí s dalšími užitečnými tipy. Jak se říká, štěstí přeje připraveným!

Kateřina Tlachová
11.6.2024
Rada

Strach z neznáma

Jeden z nejčastějších strašáků je strach z neznámého. Toužíte vyrazit, ale nevíte, kolik toho ujdete? Je to jedno, hlavně si užijte přírodu! Chcete si vícedenní trek zkusit, ale nemáte přátele nebo partnera se stejným cílem? Seberte odvahu a užijte si čas sami se sebou nebo oslovte nadšence na túry přes facebookovou skupinu! Nevíte, co od dálkového treku vlastně očekávat? Pak si udělejte pečlivou přípravu a naplánujte si jednotlivé dny. Nechcete hned investovat do ultralightového vybavení? Oslovte kamarády nebo využijte půjčovnu. Hlavně žádné výmluvy!

Pomalu a postupně

Máte sen ujít Santiago de Compostela nebo jinou legendární stezku, ale v životě jste nenesli batoh s veškerým vybavením na zádech? Nespěchejte. Než vyrazíte na svůj vysněný trek, sbalte si všechno potřebné vybavení, které na treku ponesete, a vyzkoušejte si chůzi s batohem na kratších několikadenních túrách. Nosit na zádech po celý den okolo 12 kg chce trochu zvyku a tréninku. Klidně začněte s menší váhou a postupně ji zvyšujte. To samé platí se vzdáleností. Délku treků pomalu prodlužujte, aby si záda a nohy zvykly. Poslouchejte svoje tělo a neberte si moc velké sousto hned na začátku. Cílem přeci je si to užít a ne se trápit.

Štěstí přeje připraveným

Čím více informací máte o oblasti, kam se chystáte, tím lépe se dokážete přizpůsobit neočekávaným situacím a psychicky se připravíte na to, co vás čeká. Dobrý plán je základem úspěchu. Dobře naplánovaná trasa je vůbec nejdůležitější.

Pokud se chystáte do národních parků nebo do zahraničí, přečtěte si poctivě pravidla nocování. Značnou roli může hrát také kultura nebo náboženství (např. návštěvy chrámu pouze s dlouhými kalhoty) – podívejte se především, kdy se slaví svátky (a je tím pádem všude zavřeno). Čtete si blogy, cestopisy, facebookové skupiny a diskutujte s lidmi, kteří už trek absolvovali. Získáte cenné rady a zkušenosti.

Čas a fyzická náročnost

Odhad času potřebného na túru je dost subjektivní, záleží na vaší kondici. Při plánování délky a náročnosti výletu zohledněte nejen vzdálenost, ale také převýšení a povahu cesty. Rozdíl mezi pohodlnou procházkou údolím a přechodem náročného hřebene je obrovský. Orientačně se můžete podívat do online map, vytyčit si plánovanou trasu a vyjede vám přibližný čas trvání. V některých oblastech bývá na rozcestnících rozpis nejen kilometráže, ale také přibližné doby. Trvání si také můžete vypočítat z horolezecké metodiky, kde platí, že:

Jednotlivec, případně malá skupina lidí ujde pěší chůzí za 1 hodinu:

400 výškových metrů ve výstupu,

800 výškových metrů v sestupu,

5 km vodorovné vzdálenosti.

Větší skupina lidí nebo pomalejší jednotlivci ujdou za 1 hodinu:

300 výškových metrů ve výstupu,

500 výškových metrů v sestupu,

4 km vodorovné vzdálenosti.

Při treku „na těžko“ (když jdete s batohy s více jak 16 kg na zádech) vše kvůli bagáži trvá klidně o třetinu až polovinu déle, což značně ovlivní váš denní výkon.

Připraveni na změnu: Důkladně si prověřte, zda jsou stezky průchozí. Na mapy.cz bývají zavřené cesty viditelné, ale spoléhejte spíše na informační centrum.

Méně je více

Čím méně věcí, tím lépe pro vás. Není nic horšího, než tahat 20 kg na zádech. Rychle se unavíte, půjdete pomaleji a věřte nebo ne, projeví se vám to na náladě. Hlavně během cesty dost možná přijdete na to, že taháte plno věcí, které ani nevyužijete. Čím lehčí zátěž ponesete, tím vás budou méně bolet ramena, bedra i nohy a půjde se vám mnohem lépe. Pokud si nevíte rady, co přibalit do batohu, rádi vám poradíme v článku Jak se vybavit na dálkový trek.

Změna (počasí) je život

Zvláště v horách se počasí mění z vteřiny na vteřinu. Zjistěte si běžné teploty a možné změny počasí. Nejzrádnější bývají destinace, kde přes den praží sluníčko a v noci se teploty schylují k nule. Pečlivě si zjistěte podmínky a podle toho si zabalte správné vybavení, jako je spacák, karimatka nebo péřová bunda.

Pokud jste náchylní na změnu tlaku, berte v potaz také jinou nadmořskou výšku. Ve vysokých horách jsou důležité aklimatizační dny, aby se vaše tělo přizpůsobilo nižšímu tlaku kyslíku.

Ve dvou (a více lidech) se to lépe táhne

Pokud jdete vůbec poprvé, není nad to mít s sebou někoho zkušeného, kdo se dobře vyzná v horách a může přebrat zodpovědnost za důležitá rozhodnutí. Takový člověk ví, kde bezpečně postavit stan, jak postupovat při blížící se bouřce, a poradí vám s výběrem správného vybavení.

Jestliže máte celou partu dobrodruhů, pak si před výpravou se všemi účastníky ujasněte, jaká máte očekávání. Členové skupiny na tom mohou být fyzicky i psychicky diametrálně jinak. Někdo chodí pomalu, někdo rychle, někomu dělají kopce problém, druhému vůbec. Zkušenější a zdatnější členové mohou sice pomoci těm slabším, ale je třeba mít na paměti, že patrně zpomalíte a celý plán cesty se vám může posunout.

Žádný spěch, žádný stres. Užijte si to!

Jdete pomaleji, než jste čekali? Neujdete celou plánovanou trasu? Nebuďte zklamaní. Krása dálkových treků spočívá v objevování něčeho nového. Cílem je vyčistit si hlavu a psychicky si odpočinout od uspěchané doby. Žádné výkony po vás nikdo nechce. Jen se kochejte a užijte si to. Nezáleží na počtu ušlých kilometrů, ale na množství nasbíraných zážitků, ze kterých se vám vyrojí úsměv na tváři!