Proč Decathlon nabízí polární vybavení? Když představuje takovou výzvu?
Při treku v mrazu se podmínky velmi rychle mohou měnit a každý typ aktivity i každé konkrétní prostředí kladou na oblečení velmi vysoké a specifické nároky.
To zní jako pořádná výzva! Ano! Vývoj dokonalého vybavení do těchto podmínek trvá roky. Zásadní byla spolupráce s polárními dobrodruhy, kteří se s námi podělili o své znalosti, zkušenosti a návrhy ohledně i těch nejmenších detailů a zároveň nám pomohli celou řadu navrhnout tak, aby byla co nejpohodlnější.
Proč bunda 3v1? Je to jednoduché: je to nejúčinnější řešení
Bunda 3v1: kombinace velmi hřejivé vrstvy (prošívaná bunda) + ochranné vrstvy (větruodolná a nepromokavá bunda).
Teplo musí zůstat uvnitř! Neboť používáme na maximum systém vrstvení*, kdy se několik vrstev oblečení, které mají různé funkce, překrývají.
- ochranná vrstva proti větru a sněhu,
- hřejivá vrstva odolávající chladu,
- spodní vrstva, která odvádí vlhkost.
*Systém vrstvení oblečení, už jste o něm slyšeli? Není to složité, ale je to velice důležité
Pochází ze severských zemí: Kanady, Švédska, Finska, Norska a Islandu. Vrstvení je způsob oblékání, které člověku umožňuje zůstat v pohodlí, ať už se věnuje aktivitě za jakéhokoliv počasí. Zde je důležité použít několik vrstev oblečení, které zastávají nejrůznější funkce. Jednoduše řečeno je tato technika nezbytná pro perfektní termoregulaci vašeho těla během pauzy, ale zejména i během pohybu.
Ochranná vrstva bundy 3v1: několik funkčních vlastností, které ji charakterizují
Nepromokavá bunda má velmi vysoký límec (nad bradu), hlubokou kapuci chránící před vánicí, kterou lze uzpůsobit pro co nejoptimálnější ochranu před ostrým a prudkým větrem.
Odnímatelná umělá kožešina s dlouhými chlupy.
Větruodolná nepromokavá membrána s nepropustnými švy. Manžety na zápěstí lze stáhnout suchým zipem. Sněhový pás chrání před sněhem, ale i větrem. Vyztužený materiál na nejexponovanějších místech.
Prošívaná bunda s péřovou nebo syntetickou výplní? Pozor na skutečné vlastnosti
Péřová výplň je lehčí a za suchého počasí se lépe stlačí (lepší komprese).
Naproti tomu syntetické výplně mnohem lépe zadržují teplo, když se oděv namočí nebo navlhne.
To stejné platí i pro spací pytle. Většina dobrodruhů používá při zimních nebo polárních výpravách spací pytle se syntetickou výplní. V těchto podmínkách jsou mnohem funkčnější a zahřejí, i když je vlhko!
Dámský střih poskytuje velkou volnost pohybu jak při trekování tak i při pobytu v kempech. A vždy budete v teple!
Asymetrická bunda uzpůsobená ženskému tělu při chůzi poskytující velkou volnost pohybu a tepelnou izolaci.
Bunda je dlouhá a zakrývá i hýždě. Do spodní části bundy na boky jsme přidali 2 krátké zipy s klopami*, které zabezpečí důležitou ochranu před studeným větrem, aniž by způsobovali obtíže nebo bránili v pohybu, a to jak při treku tak i při kempování v poloze v sedě.
*klopy: snadnost pohybu bez pronikání chladného vzduchu.
Bunda Arctic není jen oblečení, je to řádné vybavení
Bunda Arctic 900 poskytuje nejlepší izolaci a je vyrobena z nejodolnějších materiálů. Byla inspirována výrobky, které v těch nejnáročnějších podmínkách na světe používají profesionálové.
Každý detail byl dotažen k dokonalosti a řádně otestován. Naddimenzované doplňky, hlavní materiál je extrémně odolný a opatřen dvojím zapínáním (zip + druky nebo suchý zip).
Budete připraveni čelit všemu, co vás v zimě může potkat!
Kapsy uzpůsobené turistice v chladném počasí, vše zůstane v bezpečí, i baterie
„RED Pocket“, bezpečnostní kapsa, která slouží k uložení telefonu, aby zůstal v teple.
Vnitřní prošívaná bunda má velké náprsní kapsy, ve kterých si můžete zahřát zkřehlé prsty nebo uschovat drobnosti.
Bunda má velké náprsní kapsy, do kterých můžete uschovat lyžařskou kuklu nebo rukavice.
Koncept je vymyšlen tak, aby vnější kapsy nebyly v případě nošení batohu v kontaktu s hrudním popruhem.
Bunda je uzpůsobena nošení tlustých i slabých rukavic. Je hlavní zip jednoduchý nebo dvoucestný?
Vše jsme otestovali: jednoduchý i dvoucestný zip, s nebo bez magnetu atd.
Ale když jsou prsty zkřehlé, jsou nejodolnější a nejúčinnější ty nejjednodušší materiály.
Proto je přední zip jednoduchý. Právě s tím se v rukavicích manipuluje nejjednodušeji.
Vnější druky a zipy jsou naddimenzovány (+ táhla).
„Napoleonova kapsa“, ideální kapsa pro dobrodruhy
„Napoleonova kapsa“. Najdete je na všech bundách ze řady Arctic.
Ta je skrytá pod klopou u zipu a vy ji tak můžete použít, aniž byste museli rozepnout spodní bundu.
To je ideální při práci s mapou, na dalekohled nebo foťák. Vše zůstane v teple!
Praktický detail: velké kapsy na hrudi jsou ze síťoviny, aby byly prodyšné a větraly, aby např. rukavice vlivem tělesného tepla nenavlhly.
Často mluvíme o hřejivosti, ale ne o regulaci teploty
Zipy v podpaží umožňují pohodlně regulovat tepotu, dlouhý a volnější střih poskytuje dostatek místa na hřejivé vrstvy oblečení, termoregulace je účinná a prakticky okamžitá, všichni si dokážeme představit, že pocení a zvlhlé oblečení je při zimní turistice nepřítelem číslo jedna. Při navrhování zipů jsme byli obzvlášť pečliví a ujistili se, že s nimi lze snadno manipulovat jediným pohybem přímo při aktivitě, a že není nutné parku sundavat. Viz video.
Proč je potřeba mít i ve velkém mrazu bundu s odvětráváním?
Už jste to určitě zažili! Zimní turistika je často fyzicky velmi náročná, až se zapotíte. Proto je zcela zřejmé, že nepřítelem č. 1 není nízká teplota, ale pocení.
Mezi jednoduchá pravidla proto patří přizpůsobit aktivitu tak, abychom se příliš nezadýchali, vrstvit oblečení a dobře využívat odvětrávání na oblečení.
Tato parka 3v1 toto všechno umožňuje, pokud jde o náročnost aktivity a zadýchávání, to už necháme na vás.
Proč je bunda modrá?
Barva bundy má speciální odstín modré, který je dobře vidět za všech povětrnostních podmínek a v jakémkoliv terénu. Nejedná se o jednu z bezpečnostních barev, i tak je ale ve vánici velmi dobře viditelná.
Barva některých detailů (na kapuci a na zádech) byla vybrána tak, aby viditelnost ještě podpořila, a to zejména během zimních měsíců, kdy je často pochmurno a brzy tma.
Proč do mrazivého počasí nosit nepromokavou bundu?
V polárních oblastech může být velmi vlhké prostředí, i když velmi záleží na období, ve kterém se tam vydáte. Tato bunda vás perfektně ochrání před sněhem, ale také před deštěm (nepropustné švy). Nicméně my jsme ji navrhli nepromokavou z jiného důvodu!
Nepromokavý materiál je pro vlhkost neproniknutelná bariéra a tělo udrží v suchu s naprostou spolehlivostí. Bariéra zamezí vniknutí vlhkosti zvenčí na vnitřní stranu. Díky tomu materiál rychleji schne a zůstane poddajnější.
Potřebujete ji zrovna vy?
Povětrnostní podmínky se různí dle místa, ale také typu aktivity. Na každý povětrnostní jev je určená jedna řada ochranného oblečení.
V extrémní podmínkách, se kterými se setkáte na expedicích, musíte volit podle míry ochrany před chladem, odolnosti, střihu, který by neměl omezovat v pohybu ani při chůzi, ani při bivakování, podle funkčnosti kapuce a podle poměru prodyšnosti a nepromokavosti. Ten by měl být co nejlepší.
Jak se nepromokavost měří?
K měření nepromokavosti se používá metoda, která udává výšku vodního sloupce (podle normy ISO 811).
Čím je hodnota vyšší, tím je materiál odolnější vůči prosáknutí. Hlavní materiál bundy odolá tlaku vodního sloupce vysokého 8000 mm. To odpovídá 100 l vody/m²/h po dobu 3 hodin (to je asi množství, které naprší při vydatné bouři).
Jak se měří doporučená teplota používání výrobku? V laboratoři podle přísných protokolů
Tepelnou neutralitu T1 (hodnocení: ani zima, ani teplo) celé sady (bunda + kalhoty s laclem) jsme testovali v laboratoři. Testování probíhá dle normy ISO 11079 a prováděli jsme ho v těchto podmínkách: pomalejší chůze (4 km/h) ve sněhu s 10 kg na zádech.
Klasifikace referenčních teplot naměřených při laboratorních testech
T1: termická neutralita je teplota, kterou je člověk schopný beze změny snášet po velmi dlouhou dobu (není mu ani příliš teplo, ani příliš zima). T2: termická vyváženost je teplota, při které je tělu lehce zima (zejména na končetiny), ale tento pocit jde tolerovat velmi dlouhou dobu. T3 a T4 jsou limitní teploty: nejedná se o komfortní teplotu, ale na krátkou dobu lze takovou teplotu vydržet.
Jaké teploty vybavení zvládne, když potáhnu saně?
Táhnout náklad po sněhu je snazší, než jej nést na zádech (rozdíl je asi trojnásobný), ale i tak to vyžaduje sílu navíc. A zpotit se nesmíte!
Následující výsledky vzešly z laboratorních testů i testování v terénu na nejchladnějších místech planety. Dokážeme si představit T1 = -25 °C; T2 = -33 °C pro menší náklad do 10 kg a pro větší náklad > 30 kg T2 = -40 °C (4 km/h) i více, pokud je tažení opravu namáhavé.
Můžu v tomto oblečení táhnout saně? A jak takové saně vypadají?
V polárních oblastech nahrazují velké krosny právě saně. Používají se zejména por několikadenní až několikatýdenní přechody. Na saních lze převážet veškeré potřebné vybavení: stan, spacák, osobní věci.
Pozor, všechny uvedené teploty jsou pouze orientační. Je to pouze pomůcka pro výběr, ne absolutní hodnoty
Ano. Naše oblečení je sice podrobeno terénnímu testování na nejchladnějších místech planety a standardizované laboratorní přináší vysokou míru objektivity, nicméně každý člověk je jiný a jinak vnímá pocit chladu/tepla. V extrémních podmínkách je proto třeba nezapomínat na to, že naměřené hodnoty jsou pouze orientační. Každý jedinec musí vybavení přizpůsobit svým vlastním potřebám a svému tělu, jedině tak bude před mrazem v bezpečí.
Kompletní sada oblečení: figurína byla při testech vybavena dle zásad vrstvení oblečení
Termická figurína měla na sobě během laboratorních testů následující vrstvy:
- Pánská parka 3v1 Arctic 500 Dry - Kalhoty s laclem Forclaz Arctic Bib 500 Dry LCT-ECH-14188-2
- turistická čepice - 1. vrstva: Quechua LCT-ECH-14189-2
- ponožky Quechua LCT-ECH-14195-2
- fleecová mikina Quechua LCT-ECH-14190-2
- turistické rukavice na treking
- boty